У лютому 2023 року заклади-учасники проєкту EdUP прослухали фінальний тренінг з написання грантових заявок. А вже на початку квітня Сергій Черненко, директор Білгород-Дністровського професійного будівельного ліцею, показує фото навчального полігону, – саме для його створення й планували залучити грант. 

Як виникла ідея облаштувати навчальний майданчик під відкритим небом і на яку допомогу від проєкту EdUP розраховує ліцей, Сергій Черненко розповідає далі.

Про навчання грантрайтингу

Кожен заклад, який бере участь у проєкті EdUP, формував команди для навчання грантрайтингу. Спочатку учасникам пояснили, якими бувають гранти, якою має бути структура заявки, а також розповіли про найпоширеніші помилки. Після цього команди самостійно створювали проєктну пропозицію, для якої можна було б залучити грантові кошти. 

Від Білгород-Дністровського ліцею написанням заявки займалися майстри виробничого навчання. Вони запропонували створити навчальний полігон для сантехніків. У такий спосіб учні та учениці могли б відпрацьовувати навички не тільки в приміщенні навчально-практичного центру, а й під відкритим небом.

«Коли мені показали начерк нашої грантової заявки, зацікавився ідеєю. Не чекаючи зовнішнього фінансування, вирішили перейти від слів до дій. Підготували ділянку на території ліцею, виділили кошти з фонду закладу на мінімальні методичні матеріали та інструменти. Вже зараз на полігоні можна виконувати контрольні завдання, підтверджувати розряд, проводити атестацію за професією. У нашому випадку справа до залучення гранту поки що не дійшла, але поштовх для створення нового навчального простору дав саме проєкт EdUP», – розповів директор.

Про конкурси фахової майстерності

Представники закладу часто беруть участь у змаганнях як на обласному, так і національному рівні. 

«Одна із активностей, яка мені особисто найбільше сподобалася в EdUP, це конкурс фахової майстерності. Ми двічі возили учнів на змагання в Київ. Завдяки таким заходам як управлінець я можу порівняти рівень підготовки наших учнів з учнями інших училищ. Коли вперше змагалися на всеукраїнському рівні впевнився, що надаємо конкурентні знання. Як викладач бачу, що конкурси дуже мотивують молоду людину. Це великий заряд позитивних емоцій, велике натхнення», – коментує Сергій Черненко.

Після одного з таких конкурсів учень, який на той момент готувався до випуску,  захотів стати майстром виробничого навчання в ліцеї. Як розповів Сергій Черненко, хлопець хотів осучаснити викладання сантехнічних предметів, мав багато ідей щодо цього. На жаль, тоді в ліцеї не було відкритої вакансії викладача, а зараз, коли з’явилася можливість працевлаштування, виявилося, що він захищає країну від російських окупантів у лавах ЗСУ. 

Якої допомоги очікують від EdUP?

«Війна дуже вплинула на регіон. Одна з найбільших проблем зараз – це взаємодія з бізнесом. Раніше ми робили Дні відкритих дверей для роботодавців, де розповідали про професії, за якими готуємо, показували матеріально-технічну базу. В результаті підприємці охоче брали учнів на практику, пропонували випускникам роботу. Через війну багато бізнесів “переїхали” з Одеської області або стоять на паузі. Наприклад, одне з партнерських підприємств зараз має тільки одну робітничу бригаду, тоді як до війни таких було п'ять. Тож прилаштувати кілька десятків учнів на практику чи допомогти з працевлаштуванням – завдання із зірочкою», – каже директор Білгород-Дністровського професійного будівельного ліцею.

У майбутньому заклад хотів би отримати від проєкту EdUP підтримку щодо учнівської практики.

«Професія сантехніка дуже потрібна в контексті відбудови країни, тож є сенс підтримати нас в теперішні важкі часи. Колектив приділяє багато уваги якості освітнього процесу, на пошук партнерств бракує ресурсу. Коли йдеться про практику, ми готові відправляти учнів разом з майстрами у відносно безпечні регіони. Це було б корисно як для учнів, так і для приймаючої сторони. Було б помічним, якби експерти EdUP допомагали з пошуком потенційних місць практики», наголосив Сергій Черненко. 

Україно-швейцарський проєкт «Публічно-приватне партнерство для поліпшення сантехнічної освіти в Україні» впроваджується за фінансової підтримки Швейцарської агенції з розвитку та співробітництва спільно з ТОВ «Геберіт Трейдинг» та виконується Швейцарською фундацією технічного співробітництва з розвитку «Свісконтакт» за підтримки Міністерства освіти та науки України.