У Черкаському вищому професійному училищі будівельних технологій відповідально ставляться до підготовки монтажників санітарно-технічних систем і устаткування. Зокрема через те, що заклад – єдиний в області, який здійснює підготовку за цією професією. 

В училищі кажуть, що  зацікавленість  до сантехнічної справи зростає щороку. Як результат – профтех без проблем набирає групи вступників на базі 9-го та 11-го класу за регіональним замовленням. Крім того, щорічно здійснюється підготовка за контрактною формою навчання.  

Про те, як проєкт EdUP допоміг команді Черкаського ВПУ будівельних технологій розвинути сантехнічний напрям, розповідає заступниця директора з навчально-виробничої роботи закладу Людмила Ростецька.

Про оновлення інфраструктури

2017 року на базі училища створили навчально-практичний центр для монтажників санітарно-технічних систем і устаткування. Фінансування центру відбувалося з кількох джерел: державного та місцевого бюджетів, спецфонду закладу, також допомогли соціальні партнери.

База центру дозволяє відпрацювати навички укладання теплої підлоги, налаштування температурного режиму на контурах, під’єднання електрокотлів, радіаторів та бойлерів, інсталювання систем для кухні та ванної кімнати.

 

Утім оновлення потребують не лише навчальні майстерні, а й будівля закладу. Кілька років тому за сприяння  місцевої  влади були оновлені зовнішні системи теплопостачання. Нині ж потребують ремонту внутрішні системи опалення. Завдяки підтримці проєкту EdUP незабаром виконають і ці роботи. Училище хоче залучити кошти для ремонту теплопункту – системи обладнання, що подає опалення в  будівлю училища. 

Наразі заклад готує заявку для закупівлі матеріалів, а далі учні разом із майстром виконають ремонт теплопункту.

Про співпрацю з бізнесом

Черкаське ВПУ будівельних технологій співпрацює з комунальними підприємствами, наприклад, із водоканалом Черкас. Водночас мають багато партнерів-виробників сантехнічної продукції – Herz, Uponor, KAN Therm, Акватерм, Karado, – які надають матеріали для навчання учнів. Вони також проводять семінари та майстер-класи для педагогів, учнів училища.

«Кілька років тому експерти у сфері сантехніки звернулися до нас із пропозицією створити академію інсталяторів “Сантехстиль”. Маючи достатню матеріально-технічну базу, ми отримали можливість налагодити партнерство з галузевими компаніями. Унаслідок на базі нашого училища діє навчальна академія для сантехніків міста Черкаси та області. Час від часу експерти проводять навчання для сантехніків-практиків. Коли вони планують черговий захід, ми обираємо день і час, щоб учні, викладачі та майстри також могли відвідати навчання. Водночас педагоги беруть участь в тренінгах EdUP. За ці роки професійний рівень викладачів закладу підвищився на кілька щаблів», – розповіла Людмила Ростецька.

Про учнівську практику 

В училищі розповідають, що раніше бізнес більш охоче брав практикантів, але зараз, під час масштабної війни, знайти усім учням місця для практики стало складніше. Команда профтеху використовує усі можливості, аби налагодити співпрацю з роботодавцями. 

«Підходи різні, але намагаємося забезпечити  кожного учня базою  виробничої практики. Трапляється, майстри дізнаються про набір будівельників і напряму домовляються з роботодавцем. Іноді приватні компанії самі приходять до училища. Мовляв, дізналися, що ми готуємо сантехніків, і хочуть узяти кількох учнів на стажування. Зокрема, подивитися, як ті працюють, оцінити рівень знань. Якщо задоволені підготовкою учнів, говоримо про подальшу співпрацю та збільшення кількості практикантів. Такі компанії можуть рекомендувати наших учнів-сантехніків іншим будівельним бригадам», – каже Людмила.

Про конкурси фахової майстерності

2019 року учні Черкаського ВПУ будівельних технологій посіли перше місце на конкурсі фахової майстерності, який організував проєкт із поліпшення сантехнічної освіти. Через рік конкурсанти від закладу посіли на змаганнях друге місце. 

«Сподіваємося, що наших хлопців відберуть до команди призерів конкурсу фахової майстерності 2023 року. Хлопців дуже мотивує головний приз конкурсу – поїздка до Австрії. Кажуть, їм цікаво поспілкуватися з переможцями інших областей, адже йдеться про найкращих. Звісно, можливість побачити Відень додає інтересу», – міркує заступниця директора з навчально-виробничої роботи .

Що далі?

«Оновлення бази закладу освіти дозволяє поліпшити набір вступників, наростити партнерство з бізнесом. Однак створити класний навчально-практичний центр недостатньо, потрібно не боятися використовувати його потенціал. Завдяки тренінгам EdUP із бізнес-планування, участі в усіляких активностях, нам вдається  неперервно оновлювати обладнання, додавати технології. Важливо не зупиняти цей процес і примножувати потенціал закладу, зокрема, у контексті підготовки сантехніків», – наголосила Людмила Ростецька.

У закладі вважають дуже потрібним продовжувати навчально-практичні конференції EdUP для майстрів та викладачів спецдисциплін. 

«Конференції дозволяють майстрам різних закладів спілкуватися одне з одним, обмінюватися досвідом. Часто колеги привозять із таких відряджень найкращі практики викладання сантехнічних предметів. За можливості намагаємося впроваджувати їх в освітній процес. На початку червня EdUP запросив майстрів на змагання, яке буде проводитися в межах InstallFest Ukraine. Нас дуже цікавить подія. Конкурси для фахівців, які працюють, є вкрай важливими, адже мотивують їх підвищувати професійний рівень. Вважаю, це гарний приклад позитивного суперництва», – зазначає Людмила Ростецька.

Україно-швейцарський проєкт «Публічно-приватне партнерство для поліпшення сантехнічної освіти в Україні» впроваджується за фінансової підтримки Швейцарської агенції з розвитку та співробітництва спільно з ТОВ «Геберіт Трейдинг» та виконується Швейцарською фундацією технічного співробітництва з розвитку «Свісконтакт» за підтримки Міністерства освіти та науки України.