Розпочинаючи участь у проєкті EdUP, команда Чернівецького професійного ліцею залізничного транспорту оновила навчальну інфраструктуру для підготовки сантехніків. Це одразу вплинуло на набір вступників. Як розповіла нам заступниця директора з навчально-виробничої роботи Валентина Новицька, навчально-практичний центр існує вже 5 років. З них 4 роки заклад безпроблемно набирає групу сантехніків під час вступної кампанії.

Завдяки участі в проєкті з поліпшення сантехнічної освіти EdUP викладачі та майстри змогли підвищити кваліфікацію і навіть завоювати авторитет місцевого бізнесу.

Більше про успіхи закладу читайте далі.

Про підготовку учнів та учениць

У ліцеї підготовка сантехніків відбувається в інтеграції з професією електрозварника ручного зварювання. Обидві професії досить популярні на Буковині, тому вступники охоче погоджуються пройти підготовку за цими напрямами.

«Щороку відмічаю, що професія сантехніка стає популярнішою. Підлітки самі цікавляться набором групи, умовами вступу. Тішуся, що молодь розуміє, які фахівці реально затребувані і гарантовано матимуть роботу», – розповідає Валентина Новицька.

Зараз місцеві підприємці допомагають замінити сантехніку в гуртожитку ліцею. Оскільки деякі здобувачі освіти вже проходили практику в цих підприємців і гарно зарекомендували себе, роботодавці частково залучають їх до виконання робіт. Ця діяльність відбувається після навчання і є оплачуваною. У такий спосіб учні можуть отримати додаткові гроші до стипендії.

Чернівецькі підприємства знають, що випускники-сантехніки ліцею гарно підготовлені, отож охоче пропонують їм відкриті вакансії.

Про допомогу внутрішньо переміщеним особам

З початком повномасштабної війни росії проти України на Буковину приїхало багато людей з різних куточків країни. Дехто зміг отримати прихисток у гуртожитку ліцею.

«Багато людей втратили дім, тож ми заселяли у гуртожиток цілі сім’ї. Дехто й досі залишається в нас. Торік у березні проєкт EdUP закупив 4 бойлери і комплектуючі, щоб ми могли облаштувати якомога більше місць для проживання переселенців. Наші здобувачі освіти під наглядом майстра змогли самостійно інсталювати техніку», – розповідає Валентина.

Загалом проєкт EdUP надавав різну допомогу закладам-учасникам, які приймали у своїх гуртожитках внутрішньо переміщених осіб. Окрім придбання сантехнічного обладнання, проєкт допоміг організувати модульні курси для навчання переселенців базовим сантехнічним технологіям. 

Про тренінги для педагогів

Для того, щоб майстри виробничого навчання та викладачі спецдисциплін зналися на сантехнічних новинках, проєкт EdUP проводить для них навчально-практичні конференції. Такі заходи, зазвичай, складаються з теоретичних і практичних модулів. Спочатку представники компаній-виробників сантехнічної продукції розповідають про сучасні системи, обладнання, техніку. Далі педагоги переходять до виконання вправ, що пов’язані із теоретичним блоком.

«Нещодавно наш випускник Георгій Романюк влаштувався в ліцей майстром виробничого навчання. Наприкінці січня разом з викладачем спецдисциплін Віктором Шморгуном він відвідав навчально-практичну конференцію “Інновації в сантехнічній освіті”. Георгій був у захваті від організації заходу, підходу, навчальних інтенсивів. Такі конференції дозволяють педагогам ефективно підвищити кваліфікацію. Місцеві роботодавці знають, що педагоги мають сучасні знання і навички і, відповідно, можуть якісно навчити професії», – каже заступниця директора.

Як приклад визнання педагогів, що викладають сантехнічні предмети, Валентина Новицька розповідає про партнерство з місцевою компанією «Inwarm». Нещодавно там проводили семінар про керування системами опалення. Слухачами  семінару, зокрема, стали викладачі Чернівецького професійного ліцею залізничного транспорту. Їм  розповідали про нові методи монтажу і ремонту опалювальних мереж.

Проєкт EdUP завжди надсилає профтехам відеозаписи навчально-практичних конференцій, презентації, методичні матеріали. Викладачі можуть використовуються їх під час роботи з учнями та ученицями.

Про партнерство з бізнесом

Чернівецький професійний ліцей залізничного транспорту співпрацює із бізнесом у різний спосіб. Наприклад, відомі сантехнічні виробники як-от Geberit, Kermi, Hidromix підтримують заклад навчальними матеріалами і надають стенди зі зразками продукції. 

Крім того, ліцей запрошує роботодавців на круглі столи, Дні відкритих дверей, форуми. Представники бізнесу очолюють комісію з державної кваліфікаційної атестації випускників. В процесі оцінювання роботодавці бачать рівень підготовки у закладі і, нерідко, приглядають собі майбутніх співробітників.

«Місцевий бізнес активно працевлаштовує наших випускників і частіше надає позитивні відгуки про їхні вміння. Втім хочеться знати чесну, об'єктивну оцінку рівня підготовки у закладі. Адміністрація ліцею налаштована збільшувати кількість бізнес-партнерів, тож кожен коментар дозволяє виявити помилку, поліпшити підходи до навчання учнів», – розповідає Валентина.

Через війну частина бізнесу релокувалася до Чернівецької області. Це також вплинуло на розвиток державно-приватного партнерства у закладі.

«Днями до нас приходили підприємці з Бучі (Київська область). Їм потрібні зварники, сантехніки, слюсарі. Вони готові співпрацювати з ліцеєм: брати учнів та учениць на практику, запрошувати на роботу. Ми на етапі переговорів, але сподіваюся, що партнерство складеться», – ділиться заступниця.

Що хотіли б бачити в проєкті EdUP надалі?

У своїй роботі команда Чернівецького професійного ліцею залізничного транспорту  орієнтується на запити роботодавців. Отож у майбутньому хотіли б зробити співпрацю з ними якіснішою і результативнішою.

«Під час працевлаштування роботодавці зважають не тільки на тверді, але й на м’які навички. Ми як освітні управлінці маємо постійно бути в курсі потреб бізнесу, навчитися швидше і якісніше отримувати зворотній зв’язок про підготовку робітників. Від того, як ми взаємодіємо з підприємцями, залежить конкурентність наших випускників. Хочеться навчитися комунікувати з бізнесом ще краще, ніж це є зараз», – коментує заступниця директора.

Окрім цього, ліцей має запит на збільшення навчальних тренінгів для адміністрацій. Серед тем, за якими хотіли б пройти навчання, – менеджмент закладу освіти, розширення співробітництва з роботодавцями та іншими соціальними партнерами, робота з конфліктами.

Україно-швейцарський проєкт «Публічно-приватне партнерство для поліпшення сантехнічної освіти в Україні» впроваджується за фінансової підтримки Швейцарської агенції з розвитку та співробітництва спільно з ТОВ «Геберіт Трейдинг» та виконується Швейцарською фундацією технічного співробітництва з розвитку «Свісконтакт» за підтримки Міністерства освіти та науки України.