Дніпровське вище професійне училище будівництва один із шести закладів, який з 2014 року бере участь в українсько-швейцарському проєкті «Публічно-приватне партнерство для поліпшення сантехнічної освіти в Україні». 

Під час першої фази проєкту в училищі створили потужну матеріально-технічну базу. Крім того, викладачі та майстри виробничого навчання, які викладають за цією професією, пройшли підвищення кваліфікації та стажування. Друга фаза дозволила наростити співпрацю з бізнесом, пройти навчання педагогам та управлінцям.

Різноманіття навчальних матеріалів для учнів-сантехніків

У межах першої фази командою проєкту були розроблені навчальні підручники та робочі зошити.  Кожен учень-сантехнік отримував друкований примірник. Втім сантехнічні технології змінюються дуже швидко, зміст матеріалів став застарілим. На додачу, з початком пандемії учні та учениці спочатку перейшли на дистанційне, а потім на змішане навчання і використовували переважно електронні ресурси. Тож в межах другої фази проєкту були створені мобільні застосунки для вивчення систем водопостачання і водовідведення, опалення, труб і арматури. 

«Зараз освітній процес в училищі відбувається офлайн. Ми готуємо сантехніків в інтеграції з електрогазозварниками, в цих професіях виробниче навчання має особливе значення. Тож практику завжди намагалися проводити очно, а теорію – в онлайні. Завдяки проєкту EdUP у нас побільшало бізнес-партнерів. Після відвідування нашого навчально-практичного центру для сантехніків, вони охоче з нами співпрацюють. Наприклад, такі сантехнічні бренди як Geberit, Grohe, Kermi, Herz, KAN та Акватерм надають навчальні стенди зі своєю продукцією. Це допомагає майстрам краще пояснити певний сантехнічний процес, показати різноманіття матеріалів. До речі, коли ці компанії проводять заходи в Дніпрі, часто запрошують наших педпрацівників, які із задоволенням відвідують такі заходи»,

розповідає завідувач відділення училища Віра Кузніченко.

Вона також зазначила, що після навчально-практичних конференцій та тренінгів, які організовує EdUP, заклади-учасники отримують відеозаписи, презентації тренерів, методичні матеріали та інше. 

«Майстри та викладачі під час проведення уроків теоретичного та виробничого навчання використовують ці матеріали. Треба зазначити, що при організації дистанційного навчання електронні матеріали стають корисні і неоціненні в освітньому процесі. Ми постійно  намагаємося підтримувати якісний навчальний контент за професією монтажник санітарно-технічних систем і устаткування», – додає Віра Кузніченко. 

Про навчальні тренінги

«Раніше українсько-швейцарський проєкт проводив навчання викладачів та майстрів на майстер-класах та тренінгах. Останні 2 роки навчання проводиться у форматі конференцій. І це набагато цікавіше, динамічніше. Представники сантехнічних компаній показують матеріали, інструменти та обладнання, проводять практичні сесії», – ділиться Віра Кузніченко. 

Ще одним досягненням проєкту тут називають оновлення освітнього стандарту за професією «Монтажник санітарно-технічних систем і устаткування». За період проєкту документ вже кілька разів переглядався. Представники Дніпровського училища постійно долучаються до роботи над освітнім стандартом. 

Останнє оновлення стандарту відбулося 2022 року. Майстер виробничого навчання Дніпровського вищого професійного училища будівництва Віталій Немировський входив до робочої групи, яка займалася розробленням документа. 

Які побажання до EdUP?

Наразі EdUP підтримує навчальні заклади, зокрема Дніпровське вище професійне училище будівництва, інструментами та матеріалами для освітніх цілей.

«Усі заходи, які проводить українсько-швейцарський проєкт – дуже змістовні, корисні для оволодіння професією. На даному етапі навчально-практичний центр “СантехЛюкс” потребує підсилення в матеріально-технічній базі. Приміром, фітинги для натяжної гільзи та прес-гільзи коштують від 200 гривень. Для того, щоб кожен з 25 здобувачів освіти групи міг відпрацювати вміння в майстерні, потрібно мати великий бюджет.  А також для покращення здобуття професії потрібне дороге обладнання – насоси, очищувальні системи та інше. Тож у майбутньому, окрім продовження навчання викладачів та майстрів, ми були б раді наданню допомоги», – підсумувала завідувач відділення навчально-практичного центру.

Україно-швейцарський проєкт «Публічно-приватне партнерство для поліпшення сантехнічної освіти в Україні» впроваджується за фінансової підтримки Швейцарської агенції з розвитку та співробітництва спільно з ТОВ «Геберіт Трейдинг» та виконується Швейцарською фундацією технічного співробітництва з розвитку «Свісконтакт» за підтримки Міністерства освіти та науки України.