Донедавна Подільський центр професійно-технічної освіти був єдиним закладом на Хмельниччині, який готував сантехніків. Кілька років тому підготовку за цією професією розпочали і в Хмельницькому училищі, проте добра репутація Подільського центру зробила свою справу😉 Щороку заклад набирає групу сантехніків серед випускників 9-х класів і навіть має невеликий конкурс. Крім того, використовуючи ресурси нового навчально-практичного центру, там проводять курсову підготовку дорослих.
Від початку повномасштабної війни Центр активно приймав внутрішньо переміщених осіб з різних куточків України. Серед них були багатодітні сім’ї, а також учні закладів професійної освіти Донеччини.
Переміщеним учням одразу допомогли налагодити навчання в нових умовах, а дорослим запропонували курси для опанування сантехнічних навичок. Що з цього вдалося? Розповідає методистка Подільського центру професійно-технічної освіти Елла Мітькевич.
Як навчали переселенців?
Після початку повномасштабної війни росії проти України Подільський центр прийняв 37 підлітків із Краматорська. Вони вчилися у тамтешніх закладах професійної освіти і завдяки переїзду до Кам’янець-Подільського змогли продовжити навчання. На новому місці їм допомогли адаптуватися, поселили у гуртожиток та забезпечили харчуванням.
Оскільки в закладі є сучасний навчально-практичний центр для сантехніків, проєкт EdUP запропонував проводити на його базі короткострокове навчання переселенців з професії «Монтажник санітарно-технічних систем та устаткування».
«Ми вже мали досвід підготовки дорослих за модульними програмами, тож охоче відгукнулися на пропозицію експертів EdUP. Нам допомогли скласти навчальну програму, закупили витратні матеріали для старту. Люди реагували на навчання дуже позитивно. У нас були хлопці з Київщини, які мають вищу освіту, але із задоволенням вивчали й сантехніку. Уважно спостерігали за майстром, виконували вправи. Підходили до справи з інтересом», – пояснила Елла Мітькевич.


Тривалість курсу для внутрішньо переміщених осіб складала майже тиждень по 6 годин щодня: 2 години теоретичного матеріалу, 4 години – практичні відпрацювання. Групу набирали одна за одною, оскільки бачили інтерес до навчання. Успішно випустивши кілька груп сантехніків, згодом поширили короткострокове навчання на інші професії – кухаря, перукаря, слюсаря, закрійника. Крім цього, майстри виробничого навчання Центру почали проводити майстер-класи за різними темами: ремонт водомірного вузла, під’єднання змішувача, ремонт бойлера, укладання теплої підлоги та інше.
«Досвід у проведенні курсової підготовки став допоміжним. Ми знали, як правильно структурувати заняття, виміряти знання і вміння, які людина вже має. Тривалість курсу може бути тиждень або кілька місяців. Усе залежить від компетенцій, які хоче опанувати людина. Якщо йдеться про повний курс – це 6 місяців. Після нього можна влаштуватися на роботу за частковою кваліфікацією або щонайменше – закривати домашні питання щодо сантехніки та опалення», – розповіла Елла Мітькевич.
Про практику учнів
Окрім навчально-практичного центру для сантехніків у закладі працює учнівський навчальний готельно-туристичний центр.
«Це своєрідний готель, де є їдальня, швейна майстерня, перукарня. Там, зокрема, учні проходять практику та виробниче навчання. Наприклад, учні-сантехніки можуть полагодити обладнання, інсталювати нову техніку», – каже методистка Центру.
Учні також проходять практику на комунальному підприємстві «Міськтепловоденергія», яке обслуговує мережі тепло- і водопостачання Кам’янець-Подільського. Багато приватних фірм, які займаються будівництвом багатоквартирних будинків, беруть учнів Центру на практику, а потім запрошують на роботу.

Про конкурси фахової майстерності та участь в Install Fest Ukraine
Учні Подільського центру професійно-технічної освіти двічі брали участь у конкурсах фахової майстерності, які раніше організовував EdUP. 2021 року фінал конкурсу проходив у межах виставки сантехнічного обладнання Install Fest Ukraine. Разом з учнями її відвідали майстри виробничого навчання закладів-учасників проєкту EdUP.
«На виставці можна було подивитися, як працюють сучасні системи опалення, водопостачання та кондиціювання. Відомі виробники сантехніки презентували стенди з новою продукцією. Після Install Fest педагоги та учні довго ділилися враженнями, показували фото», – каже Елла.
Змагання дуже сподобалися підліткам, тож вони вже чекають на конкурс, який проєкт проводить у 2023 році.
«Хлопці трохи хвилюються, але змагальницький інтерес бере гору. Цьогорічний приз – поїздка у Відень – неабияк мотивує учасників. По-перше, це можливість відвідати розкішне європейське місто. По-друге, сантехнічні технології нині змінюються дуже швидко і вражають інноваційністю. Подивитися, як відбувається виробництво опалювальної арматури, самостійно вилити вентиль в ливарному цеху, відвідати навчальний центр для сантехніків – мрія кожного профі», – говорить Елла Мітькевич.
Щоб хотіли б бачити в EdUP надалі?
Важливим компонентом проєкту EdUP у закладі називають постійне навчання викладачів та майстрів, директорів та їхніх заступників. Це дозволяє підтримувати спілкування та обмінюватися думками з колегами, отримувати методичну допомогу та сучасні навчальні матеріали від експертів проєкту. Отож, у майбутньому команда Центру очікує від EdUP продовження організації тренінгів, семінарів та навчально-практичних конференцій.
Крім того, є потреба у підтримці витратними матеріалами, оскільки вони є дуже дорогими для закладу освіти.
Україно-швейцарський проєкт «Публічно-приватне партнерство для поліпшення сантехнічної освіти в Україні» впроваджується за фінансової підтримки Швейцарської агенції з розвитку та співробітництва спільно з ТОВ «Геберіт Трейдинг» та виконується Швейцарською фундацією технічного співробітництва з розвитку «Свісконтакт» за підтримки Міністерства освіти та науки України.