Розпочалося виокремлення нової професії – інсталятор

Завдяки відкритому діалогу профільних міністерств, бізнесу та представників профільної громадської організації покладено початок нормативному закріпленню професії інсталятора.

Діалог відбувся 25 листопада 2021 року у м. Києві під час круглого столу «Державно-приватне партнерство як інструмент розвитку профтехосвіти» за участі представників Міністерства освіти та науки України, Міністерства розвитку громад та територій, Міністерства економіки, проєкту EdUP та членів Громадської спілки «Асоціація інсталяторів інженерних систем».

«Фундація міжнародного технічного співробітництва з розвитку Swisscontact має тривалий досвід співпраці з приватним сектором. І цей досвід вказує на те, що розвинуте публічно-приватне партнерство є запорукою успіху у реалізації наших проєктів. Тож наша першочергова задача полягає в тому, щоб зібрати за одним столом всіх зацікавлених сторін та сприяти відкритому та плідному діалогу з метою пошуку рішення, яке задовольнить всіх зацікавлених сторін», – зазначила керівниця проєкту EdUP Соня Луслі, окресливши мету заходу.

Ірина Шумік, генеральна директорка директорату професійної освіти Міністерства освіти на науки України, окреслила процедури, які передують появі нових професій на ринку праці, та висловила сподівання, що спільними зусиллями вдасться пришвидшити цей процес. Окрім того, вона повідомила, що наразі зазнав змін Порядок розроблення професійних стандартів, створюються реєстри кваліфікацій. Із нещодавних новинок – можливість визнавати в Україні кваліфікацію, отриману за кордоном, а також можливість визнати кваліфікацію фахівця, який не навчався, але здобув професійні навички під час стажування чи практики. «За кожною професію повинен бути відповідний професійний стандарт, який ініціюється і розробляється власне роботодавцями чи то об’єднаннями роботодавців. Тут освітян як ініціаторів немає», – підсумувала Ірина Шумік.

Мотивацію для виокремлення нової професії представив Владислав Стефанишин, голова «Асоціації інсталяторів інженерних систем». Він поділився своїм баченням щодо компетентностей, освіти та фахових навичок, які формуватимуть нову професію інсталятора. За його словами, ця сфера діяльності вже фактично існує на практиці, проте не має офіційного закріплення в нормативних документах.

Представники бізнесу підтримали створення нової професії та окреслили свої перестороги та очікування від процесу реформування сантехнічної освіти в України.

«Ми вбачаємо такі подальші кроки: створення робочої групи з опису нової професії та нового професійного стандарту, а також розробка освітнього стандарту та навчальних програм спільно з Міністерством освіти та науки України», – зазначив Владислав Стефинишин.

Власне, перше засідання робочої групи за участі представників бізнесу та профільних міністерств відбудеться вже у грудні цього року.  

Створення нової професії інсталятора сприятиме виведенню бізнесу із тіні, підвищенню престижності професії, захисту інтересів кінцевих споживачів від неякісних послуг та захисту виробників від репутаційних втрат

Юлія Єпіфанова, екпертка проєкту EdUP

Проєкт «Публічно-приватне партнерство для поліпшення сантехнічної освіти в Україні» (EdUP) впроваджується за фінансової підтримки Швейцарської агенції з розвитку та співробітництва, ТОВ «Геберіт Трейдинг» за підтримки Міністерства освіти і науки України та виконується Швейцарською фундацією технічного співробітництва з розвитку «Свісконтакт» .